Vysadili jsme lípu u příležitosti 100.výročí republiky 27.10.2018

Vytisknout

„Milí přátelé, sousedé,

sešli jsme se dnes k výročí 100 let od vzniku samostatného státu. Ráda bych proto připomněla události, které stát Čechů a Slováků na počátku jeho vzniku formovaly. 28.října 1918 byl na ženevském kongresu ustanoven samostatný Československý stát. Ten vznikl dle zásady a práva na sebeurčení a vzniku etnických hranic, kterou formuloval americký prezident Wondrow Wilson. Jednalo se o jeden z nástupnických států Rakousko-Uherska.

Prvním prezidentem se stal T.G.Masaryk, jenž vedl československý odboj, a který osobně našel u amerického prezidenta podporu pro vznik Československa. U vzniku státu nebyl pouze Masaryk, ale též Eduard Beneš, Karel Kramář, Antonín Švehla, František Soukup či Alois Rašín, rodák z Nechanic.

Jako i na mnoha jiných místech, oslavíme dnešní den vysazením několika lip. Sázení národních stromů má v Černůtkách svoji tradici. Nejstarší lípa se nachází zde u pomníku. Nejspíš byla vysazena již v roce 1825. Další významná lípa se nachází na kraji drůbežárny, ta byla vysazena v roce 1918 na počest vzniku republiky. A v neposlední řadě musím vzpomenout 2 stromy vysazené pravděpodobně na oslavu konce 2. světové války.

Tak doufejme, že námi vysazené lípy vydrží alespoň dalších 100 let a s nimi i Česká republika."

Těmito slovy zahájila dnešní slavnostní setkání Johanka Hypiusová.

Pak už došlo k vlastnímu vysazení 2 lip, na němž se podílel nejen nejstarší přítomný občan Černůtek pan Josef Michálek, ale i nejmladší děti. A to vše za doprovodu písně „Chválím Tě země má", kterou na flétnu bravurně zahrála Mařenka Černá a skvěle zazpívala Verunka Cibulková. Poté zazněla česká hymna: Mařenka Černá – flétna, Josef Zámečník – kytara.

Na závěr jsme si připili na zdar naší republiky, na zdar naší vesničky a hlavně na zdraví nás všech.

foto: Matěj Krátký

 


27.10.2018  Vysadíme lípu u příležitosti 100.výročí republiky

Přílohy:
SouborPopisVelikost souboru
Stáhnout tento soubor (100.výročí vzniku čs.státu.pdf)Pozvánka 536 Kb

Admin Login | © Copyright 2008-2019 Obec Horní Černůtky | Mapa stránek