Předsilvestrovské setkání - to se těší velké oblibě a velké návštěvnosti. Při tom letošním setkání jsme otestovali náš nový gril. Opekli jsme kýtu, zelenina nemohla chybět. O opékání se vzorně staral Pavel a nasytil všechny "hladové krky", myšleno samozřejmě v nadsázce. Dobrá zábava také nechyběla. Takže jako vždy . . .

I  vánoční putování patří mezi naše každoroční turistické aktivity. Tentokrát bylo naším cílem Nové Město nad Metují, cukrárnu jsme samozřejmě nevynechali. Prohlédli jsme Novoměstské náměstí, které zdobil krásný vyřezávaný betlém v životní velikosti. Poté jsme se vydali na procházku Klopotovským údolím. A protože nám počasí opět přálo, byl to nádherně prožitý den.

 Stalo se již tradicí, že u vánočního stromu na návsi se setkáváme nejen na 1. adventní neděli při jeho rozsvěcení, ale také na Štědrý den odpoledne. Toto setkání nám místní hudebníci zpříjemní několika koledami, ostatní se přidají zpěvem.  A samozřejmě nechybí svařáček na zahřátí, popovídání se sousedy, přání pro všechny. . .

Mikulášská nadílka již tradičně probíhá v Černůtkách v klubovně. Tam se sejdou všechny děti a s netrpělivostí očekávají příchod Mikuláše.
A Mikuláš opravdu přišel a s ním také anděl i čert. Žádný pláč nebyl, děti byly moc statečné. Básničku řekly všechny děti, krom těch nejmenších.

Advent v Cerekvici v kostele. Tam tradičně vystupují děti pod vedením paní učitelky Zdeny. A právě Zdena byla jednou z účinkujících na adventu v Černůtkách. A s Vánočním divadelním koledováním Černuťáci rádi zavítali do Cerekvice. V kostele to bylo opravdu skvělé, koledy zde krásně zněly, nádherné prostředí, atmosféra  vánoční. U diváků opět velký úspěch . . . . .

 Všichni jsme byli netrpěliví, jaké nás čeká překvapení-tak to totiž avizovala pozvánka na tradiční adventní setkání.

A překvapení bylo opravdu veliké. Shlédli jsme Vánoční divadelní koledování, které skvěle připravila Ema Zámečníková.

 

Letošní výjezdní zasedání se po dvou letech opět konalo v hospůdce U Jonešů v Dohalicích. A právě zde jsme zhodnotili ke konci se blížící rok 2014. Tento rok byl pro nás velmi úspěšný. Obsadili jsme totiž zlatou příčku v Královéhradeckém kraji v soutěži Vesnice roku 2014.

DRACI, DÝNĚ, KOLÁČE - tak toto všechno jsme si plnými doušky užili v sobotu 25.10.2014.

Tak nejdříve DRACI - létaly i nelétaly, celý týden totiž fučelo, ale v sobotu téměř bez větru.  Ale s tím jsme si všichni dobře poradili. Potom DÝNĚ - všechny děti se moc snažily (rodiče pomáhali). . .

Krásné babí léto nás provázelo sobotním výšlapem. Krásná vyhlídka, nová rozhledna na vyhlídce Čáp,  Teplické skalní město.

Ano, toto všechno se nám podařilo shlédnout za jeden jediný krásný den. Nová rozhledna, která byla dne 20. září 2014 na vyhlídce Čáp ustavena, přilákala nejen nás, ale mnoho dalších. . .

Ač je to neuvěřitelné, letošní již 7. ročník Hubertovy jízdy proběhl u nás v Černůtkách opět za krásného počasí. A co láká návštěvníky k nám do Černůtek?  Určitě krásné prostředí, vynikající guláš, dobří lidé a opětovná setkání koňáků samotných.

Asi dvacítka se nás sešla v Luhačovicích na vyhlášení výsledků Vesnice roku 2014. S netrpělivostí jsme očekávali, jak celostátní klání dopadne. Ač jsme v koutku duše všichni maličko doufali, na pomyslnou bednu jsme se nedostali. Ale zklamaní jsme z toho určitě nebyli, a právem jsme hrdi na naše obce Černůtky. . .

O tom, že náš starosta Aleš Krátký je PAN STAROSTA na svém místě, víme již dlouho. Ale právě dnes před začátkem Sovětického posvícení se to dozvěděli všichni. Důkazem toho bylo poděkování v knize "Náš zlatý starosta", kterou Aleš dostal a ve které bylo poděkování a vyjádření mnoha lidí, kteří si Aleše váží. Dále zveršované poděkování od Sovětických hasiček, a také"dárkový" taneček. A v neposlední řadě to byla píseň-hymna, kterou přivezli Josef Klíma, Andy Seidl a Pavel Půta.

Dnes poprvé, v tento pro obec slavnostní den, vyjela koňka tažená koňmi na svůj první hasičský zásah. Akce se vydařila, stará garda hasičů uspěla velmi dobře, i když pomoc "zdravotní sestřičky" byla také potřeba.  Za přihlížení mnoha diváků byla "koňka" pokřtěna. Křest provedli

Josef Klíma, Andy Seidl a Pavel Půta - tedy "Na vlastní uši band"

 

Program dnešního dne je opravdu nabitý. Vesnice žijí od samého rána. V Sověticích se vyhlašují výsledky soutěže Vesnice roku 2014 Královéhradeckého kraje. A je připraven bohatý doprovodný program. Do programu jsme se zapojili i my Černuťáci. Pod vedením Emy Zámečníkové jsme nastudovali a  . . .

Černutský soukromý zemědělec Miloň Hypius, nás pozval na oslavu ukončení sklizně – dožínky. „Dožínky byly slavnost,spojená s radovánkami na oslavu ukončení žní, při níž se čeleď veselila na účet hospodáře." Děvče Mařenka a mládenec Patrik zastoupili nás Černuťáky a hospodáři předali dožínkový věnec a bochník chleba upečený specielně pro hospodáře.

Náš dnešní výšlap směřoval do blízkého okolí. Vlakem jsme se nechali dovézt do Horní Nové Vsi (to je část Lázní Bělohrad). A odtud jsme už vyrazili „po svých" přes Lány na Hřídeleckou hůru.Hřídelecká hůra je přírodní památka, kterou najdeme u vrcholku kopce Malá Horka ( 398 m.n.m.), jež se zvedá u východního okraje obce Hřídelec.

S tímto představením k nám do Černůtek zavítal Divadelní soubor Novohradecké činoherní scény PATHALIE, jehož členy jsou Černuťáci KATKA a PETR ŠKRÁČKOVI. Při představení jsme se všichni moc dobře pobavili. Bylo to velmi vtipné, zajímavé a profesionálně odehrané. Díky Katko a Péťo a samozřejmě také všem ostatním učinkujícím.

Konečně se splnil sen nás všech, našeho starosty, našeho klubu KPKT a určitě také všech našich obyvatel.

MÁME ZLATOU STUHU v Královéhradeckém kraji

 

A kdo je vlastně 50 let spolu?

Tak to bylo překvapení i pro nás Černuťáky, když nám náš starosta Aleš Krátký na dni koní dne 14.6.2014 sdělil, že právě dnes je padesátileté výročí, kdy Sovětice a Černůtky tvoří jednu obec.

Na památku nám věnoval pohár, kde je datum uveden, a to: 14.6.1964 – 14.6.2014. A pak ještě pamětní list, kde je zobrazeno zázemí Sovětic i zázemí Horních Černůtek.

Ano, již 6. Ročník soutěží spřežení se uskutečnil v Černůtkách v sobotu 14.června 2014. Účast byla sice oproti minulým ročníkům o něco nižší, ale to vůbec nevlivnilo hladký průběh celého dne. Soutěžící i diváci si tento den dobře užili. Všichni účastníci si na památku odvezli keramický talířek s datem a místem konání.

Na tuto sobotu jsme naplánovali další turistický výšlap. Tentokrát byly naším cílem Bludné skály a Hejšovina. Ano, ano - náš první výšlap za hranice naší vlasti. A opravdu to stálo za to. Cyklobus nás zavezl do Karlova-Bludné skály. A odtud jsme už vyrazili po svých. Bludné skály - velmi krásné turistické místo. Fotky to asi dokazují . . .

Opět pro nás Ema a Josef Zámečníkovi se svými svěřenci ze ZUŠ Střezina připravili velmi pěkný program. Počasí nás tentokrát zaskočilo, ale i s tím si pořadatelé poradili. U klubovny postavili velký stan, kam se vešli jak učinkující, tak i diváci.

Program byl velmi rozmanitý.  Vystoupily čtyři hudební skupiny . . .

Tak jako každoročně, tak i letos se navečer sešlo u klubovny několik Čarodějnic. Společně jsme se pak vydali k ohni, který letos vyhořel velmi rychle. Bylo krásné počasí. Čarodějnice rejdily kolem ohně, ale žádné se odletět nepodařilo. Takže jsme se v plném počtu vrátili zpět do klubovny, kde jsme pak ještě dlouho poseděli.......

Již tradičně jsme na Velikonoční pondělí vyrazili do přírody.Tentokrát jsme vlakem dojeli do Lomnice nad Popelkou. Odtud jsme se vydali ke skokanským můstkům. V lyžařském areálu v Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na zrekonstruovaném můstku K-70. . .

50 LET SPOLU TO JE NĚCO,

ZA TU DOBU ZMĚNILO SE KDECO...

ALE NA VAŠÍ LÁSCE NIC,

PŘEJEME VÁM TĚCH LET JEŠTĚ VÍC....

Dnes jsme navštívili Kamenického stezku, která vede po hřebeni nad Riegrovou stezkou, spojuje Semily a Spálov v délce asi 5,8 km.

Stezka je v mnoha místech opravdovou stezkou a tvoří ji třeba jen pěšina v prudkém úbočí, která vede od skály ke skále. . .

V sobotu 8.března jsme se v hojném počtu sešli v klubovně, abychom již tradičně oslavili svátek všech žen MDŽ. Krátké kulturní vystoupení pro nás připravila Jolana s Mařenkou a se Zdenou.  Bylo to moc příjemné zpestření sobotního večera, za což patří všem učinkujícím, hlavně Mařence, velké poděkování. Všichni přítomní je samozřejmě odměnili potleskem.  Pak jsme ještě poseděli . . .

Při dnešním setkání koňáků v Horních Černůtkách  nebylo v klubovně volného místečka. A není divu. Příznivce koní k nám do Černůtek přilákala přítomnost ing. Lenky Gotthardové. Koňákům ji určitě nemusíme představovat. Tak alespoň pro ostatní. Paní Lenka Gotthardová působila několik let jako ředitelka hřebčína . . .

Definitivní konec adventu nám opět připomněli Tři králové, kteří v pondělí 6.ledna 2014 navštívili naše domovy. A to samozřejmě s koledou na rtech. A že byli ve všech domácnostech opravdu vítaní potvrzuje to, že se nevraceli s prázdnou. Ale naši koledníci Maruška, Terezka a Patrik nemyslí jen na sebe.